Et kært medlem er gået bort

24. oktober 2025
Af: Hjorten fodbold
hjorten-fodbold-herlev-2024-sort-med-orange-h.png (1)
Jørn Jay Øelund
En gammel Hjorten-personlighed har spillet sin sidste kamp og skal nu spille på de evige græsmarker. Jørn ”Jay” gik desværre bort torsdag den 23. oktober 2025 kl. 22.56.

 

Jørn har altid været en livlig sjæl, fuld af energi og humor – og han kunne lave jokes helt til det sidste. Han besad desuden en hukommelse, der rakte langt ud over det normale.
Gennem årene har Jørn stået bag film, artikler og billedserier og produceret fine videoer om sin elskede klub, Hjorten.

I de seneste 12 år har Jørn været en af klubbens skjulte ildsjæle, som har arbejdet i baggrunden sammen med vores tidligere formand, Bent Nygaard.

Han har også været en utrættelig og engageret del af vores sponsorudvalg og har bidraget til at skaffe midler til klubbens børn og unge gennem mange år.
På sidelinjen har han været et fast ansigt og har deltaget i adskillige ture – både i ind- og udland – med forskellige hold.

Hjorten Fodbold skylder Jørn en stor tak. Han vil blive savnet dybt.
Æret være hans minde.

Om Jørn:

  • Kom til klubben for 40 år siden
  • Ungdomstræner i klubben
  • Ansvarlig for klubbens tut
  • Medlem af festudvalget
    • Legeonkel
    • Opfindsom og initiativrig
  • Bestyrelsesmedlem
  • Webmaster
  • Medlem af sponsorudvalget

Som spiller:

  • Barn
  • Ungdom
  • Senior
  • Veteran
  • Grand Old Veteran